تبلیغات
عینک فراز - سردرد و بیماری های چشمی
عینک فراز
,, خوش آمدید,, ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع کنید
img img img
درباره سایت
مشاهده مطالب سایت

درباره سایت

درباره ما

چشم دیدبان قلعه ی جسم است در حفظ این نعمت خدادادی کوشا باشیم.
مدیر سایت
ایمیل
وبسایت
img img img
سخن روز
بزرگترین عیب برای دنیا همین بس که بی‌وفاست.
‐ حضرت علی علیه‌السلام
خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان.
‐ دکتر علی شریعتی
آدمی ساخته‌ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می‌اندیشیده است.
‐ مترلینگ

امکانات سایت

مطالب سایت

img img img
شنبه 14 تیر 1393 ساعت 11:24 ب.ظ

اگر مكرراً دچار سردرد شوید حتماً دوستان و اطرافیان به شما توصیه می‌كنند كه برای معاینه چشم و كنترل شماره عینك به چشم پزشك مراجعه كنید. اما آیا واقعاً مشكلات چشمی می‌توانند باعث ایجاد سردرد شوند؟

یك عقیده عمومی شایع ولی نادرست این است كه خستگی چشم ناشی از عیوب‌انكساری یا انحراف چشم مخفی از علل شایع سردرد است. گرچه عیوب انكساری و انحراف چشم مخفی باید در صورت وجود تصحیح شوند و گاهی تصحیح آن‌ها به بهبود سردرد كمك می‌كند، اما در اغلب موارد سردرد ربطی به شماره عینك فرد ندارد. البته برخی از بیماری‌های چشمی می‌توانند سردرد ایجاد كنند و برخی از انواع سردرد نیز با علائم چشمی همراه هستند، اما در اكثر افراد مبتلا به سردرد نتیجه معاینه چشم كاملاً طبیعی است.

به هر حال اگر به علت ابتلا به سردرد درصدد مراجعه به پزشك هستید بهتر است به خصوصیات سردرد خود دقت كنید، چون این خصوصیات می‌توانند در جهت یافتن علت بیماری به پزشك كمك كنند:

 • نوع و شدت سردرد: آیا درد خفیف است یا شدید؟ آیا درد حالت ضربان‌دار دارد؟ شبیه برق گرفتگی است؟ با احساس سنگینی سر توأم است؟
 • زمان درد: آیا درد در زمان خاصی از روز بدتر یا بهتر می شود؟
 • محل درد: آیا سردرد بصورت منتشر در تمام سر احساس می شود یا آنكه فقط در منطقه خاصی (مثلاً پیشانی یا پشت چشم‌ها) متمركز است. آیا سردرد دو طرفه است یا فقط در یك طرف سر احساس می شود؟
 • مشكلات همراه: آیا در زمان بروز سردرد مشكلات دیگری هم ایجاد می‌شود؟ مثلاً آیا تغییری در بینایی شما بوجود می‌آید؟ آیا لكه‌های تیره یا جرقه‌های روشن می‌بینید؟ احساس تهوع و استفراغ، سرگیجه، اشكریزش یا افتادگی پلك در زمان سردرد وجود دارد؟
 • عوامل تشدید كننده: آیا اقدام خاصی (مثلاً خم شدن، سرفه كردن) باعث بدتر شدن یا ایجاد سردرد می‌شود؟ آیا مصرف غذای خاصی با ایجاد سردرد همراه است؟ آیا عوامل خاصی مثلاً نور شدید، بوهای خاص یا عوامل دیگر باعث شروع سردرد می‌شود؟
 • الگوی كلی درد: سردرد معمولاً كی شروع می‌شود؟ حاد است یا مزمن؟ آیا جدیداً تغییری در الگوی خاص سردرد ایجاد شده است؟
 • سابقه خانوادگی: آیا در نزدیكان شما كسی مبتلا به سردرد می باشد؟

علاوه بر بررسی خصوصیات درد، برای تشخیص علت سردرد معمولاً یك معاینه بالینی كامل شامل بررسی نبض و فشارخون، بررسی كامل دستگاه عصبی مركزی و معاینه چشم انجام می‌شود. به علاوه گاهی لازم است علاوه بر اقدامات فوق از روش‌های تصویر‌برداری (سی تی اسكن یا MRI) و بررسی میدان بینایی نیز برای تشخیص علت سردرد استفاده می‌شود.

البته همانطور كه قبلاً ذكر شد در اكثر موارد سردرد نتیجه معاینات چشم طبیعی است اما سردردهای مرتبط با مشكلات چشمی را می توان در سه گروه تقسیم‌بندی كرد:

 • سردردهایی كه باعث ایجاد علائم چشمی می شوند
 • سردردهایی كه ناشی از بیماری‌های چشمی هستند.
 • حالات متفرقه

سردردهایی كه باعث ایجاد علائم چشمی می شوند

میگرن
میگرن یكی از علل بسیار شایع و شاید شایعترین علت سردرد مكرر است. بیماری میگرن در زنان شایع‌تر است. در اكثر مبتلایان به میگرن سابقه خانوادگی ابتلا به سردرد وجود دارد. سردردهای میگرنی معمولاً در سن بلوغ شروع می شود و در سن بالای 50 سال از بین می‌رود. سردرد میگرنی غالباً یكطرفه و ضربان دار است و چند ساعت تا چند روز طول می‌كشد. دردهای میگرنی گاهی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اكثر افراد مبتلا به میگرن در زمان حمله سردرد دچار ترس از نور و صدا می شوند و تمایل دارند كه در یك اتاق ساكت و تاریك استراحت كنند. در این حالت روشن كردن چراغ یا ایجاد صدای ناگهانی می‌تواند باعث بدتر شدن سردرد شود.

تغییرات هورمونی روی میگرن مؤثر است و عواملی مثل قاعدگی، بارداری و قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری معمولاً باعث بدتر شدن میگرن می‌شود.

عواملی مثل گرسنگی، كم‌خوابی، خستگی، استرس‌های روحی، ورزش‌های سنگین، غذاهای خاص (قهوه، شكلات، پنیر مانده، آجیل و مشروبات الكلی) و بوهای خاص (مثلاً بوی سیگار یا عطر) می‌تواند باعث شروع حمله میگرن شود.

یك نكته جالب در مورد استرس آن است كه نه فقط وجود استرس، بلكه رفع شدن ناگهانی استرس نیز می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود. مثلاً خیلی از افراد مبتلا به میگرن پس از پایان امتحاناتشان دچار سردرد می‌شوند.

علت اصلی ایجاد میگرن تنگ‌شدن گذرای عروق مغزی است كه با باز شدن جبرانی بیش از حد عروق دنبال می‌شود. در مرحله انقباض عروق مغزی علائم چشمی میگرن بروز می‌كند و در مرحله گشاد شدن عروق سردرد ضربان‌دار ایجاد می‌شود. میگرن در همه افراد به یك صورت تظاهر نمی‌كند بلكه انواع مختلفی از میگرن وجود دارد كه آنها را مرور می‌كنیم.

میگرن كلاسیك: در میگرن كلاسیك همیشه علائم بصری مشخصی قبل از شروع سردرد بروز می‌كند كه مشخصه این نوع خاص میگرن است . مهمترین این علائم یك لكه سیاهرگ در روبروی فرد ( یعنی در وسط میدان بینایی) است كه به تدریج بزرگ می‌شود و به سمت حاشیه میدان بینایی (یعنی پهلوی فرد) كشیده می‌شود. این لكه سیاهرنگ معمولاً با جرقه‌های نوری به صورت خطوط زیگزاگی براق رنگی لرزان احاطه شده است.این علامت نشانه مهمی است بطوری كه در افرادی كه این نشانه را بروز می‌دهند تقریباً می‌توان گفت كه تشخیص بیماری میگرن محرز است. یكی دیگر از نشانه‌های بصری كه در میگرن كلاسیك تظاهر می‌كند تاریك شدن یك سمت میدان بینائی است . در این حالت فرد سمت چپ یا سمت راست را واضح نمی‌بیند ( این حالت در هر دو چشم وجود دارد ولی اكثر افراد فكر می‌كنند كه چشم چپ یا راستشان تار شده است). این علائم چشمی معمولاً بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌كشد و تقریباً همیشه قبل از یك ساعت محو می‌گردد. بتدریج با محو شدن علائم بصری و گشاد شدن جبرانی عروق مغزی سردرد ضربان‌دار یك طرفه ایجاد می‌شود كه با حالت تهوع و ترس از نور و صدا همراه است. سردرد نیز پس از جند ساعت بهبود می‌یابد.

میگرن معمولی: این نوع میگرن كه شایعترین نوع میگرن است معمولاً با علائم چشمی همراه نیست اما ممكن است درد آن در اطراف یا دور چشم‌ها احساس شود. در میگرن معمولی سردرد لزوماً یك طرفه نیست و ممكن است درد در تمام سر احساس شود. حمله میگرن معمولی اغلب ظرف چند ساعت تا چند روز بهبود می‌یابد.

میگرن چشمی: در این نوع میگرن كه اغلب در افراد مسن تر تظاهر می‌كند فرد مبتلا علائم چشمی میگرن را دارد اما به سردرد مبتلا نمی‌شود.علائم بصری میگرن چشمی عبارتند از :

 • لكه سیاهرنگ كه با خطوط زیگزاگ براق رنگی لرزان احاطه شده است
 • تاریك شدن یك سمت میدان بینایی
 • تنگ شدن تدریجی میدان بینایی از محیط به مركز بطوریكه فرد احساس می‌كند كه بیرون را از داخل یك سوراخ كوچك تماشا می‌كند.
 • دوبینی گذرا

معمولاً شروع و خاتمه این علائم حالت تدریجی دارد و حداكثر پس از 60 دقیقه این علائم بطور كامل برطرف می‌شود. در صورتیكه این علائم بطور كامل بهبود پیدا نكند لازم است بررسی كاملی برای مشخص شدن علت آن انجام گیرد چون گاهی اوقات بیماری های جدی مثل ناهنجاری های عروق مغزی می تواند علائم بصری مشابه میگرن چشمی ایجاد كند اما در این بیماری ها نقائص بینایی ایجاد شده بطور كامل برطرف نمی‌شود.

میگرن شبكیه: میگرن شبكیه نوع خاص نادری از بیماری میگرن است كه در اثر انقباض موقت سرخرگ های شبكیه اتفاق می‌افتد و یك اختلال بینایی گذرا و برگشت پذیر ایجاد می كند. اختلال بینایی بصورت سیاه شدن بخشی از میدان بینایی در یك چشم یا حتی كوری كامل یك چشم تظاهر می كند كه كمتر از یك ساعت طول می‌كشد و بطور كامل بهبود می‌یابد. اختلال بینایی در میگرن شبكیه ممكن است با سردرد همراه باشد و یا نباشد. البته از آنجا كه برخی از بیماری های جدی قلبی عروقی هم می‌توانند علائم مشابهی در چشم ایجاد كنند در صورت بروز این علائم لازم است فرد مبتلا كاملاً از لحاظ سایر بیماری‌ها بستری شود و تنها در صورتیكه هیچ بیماری دیگری یافت نشود می‌توان تشخیص میگرن شبكیه را مطرح كرد.

درمان میگرن

در بسیاری از مبتلایان به میگرن آنچه كه بیشتر از سردرد و علائم چشمی باعث آزار فرد می‌شود ترس از وجود تومور مغزی یا ایجاد كوری دائمی است. در این افراد یك معاینه كامل پزشكی و اطمینان از اینكه بیماری خوش‌خیم است و هیچ عارضه دائمی ایجاد نمی‌كند تا حد زیادی باعث آسودگی فرد مبتلا می‌شود و حتی گاهی كاهش استرس ناشی از نگرانی باعث كم شدن شدت و فراوانی حملات میگرنی شده، به بهبود قابل توجه فرد می‌انجامد.

به علاوه در افراد میگرنی شناسایی عواملی كه باعث شروع یا تشدید حمله میگرنی می شود و پرهیز از این عوامل (بی خوابی، خستگی، گرسنگی، استرس، بوی سیگار، بوی عطر، غذاهای خاص و غیره) می‌تواند باعث بهبود فرد مبتلا شود. همچنین انجام مرتب ورزهای سبك روزانه و پرهیز از ورزش‌های سنگین می‌تواند به كنترل میگرن كمك كند.

به هر حال در مواردی كه سردرد میگرنی شدید است و فعالیت روزانه فرد را مختل می‌كند می‌توان با استفاده از مسكن های معمولی یا داروهای خاص سردرد را كنترل كرد. البته لازم به ذكر است كه در صورتیكه حملات میگرن مكرراً اتفاق بیافتد و فرد ناچار باشد در هفته بیش از 2-3 بار از مسكن استفاده كند به داروی مسكن وابسته می‌شود و در صورت قطع مصرف دارو مجدداً دچار سردرد خواهد شد. در این افراد لازم است داروهای خاصی (تحت نظر پزشك) به طور مرتب مصرف شود تا فراوانی حملات میگرنی كاهش پیدا كند و فرد مجبور نباشد دائماً از داروهای مسكن استفاده كند.

سردردهای تنشی (Tension headache)
سردرد تنشی نوع خاصی از سردرد است كه اغلب در افراد افسرده یا كسانی كه تحت استرس مزمن قرار دارند ایجاد می‌شود. این نوع سردرد معمولاً در اكثر ساعات روز وجود دارد اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشكل جدی برای فعالیت‌های روزانه ایجاد نمی‌كند. این سردردها معمولاً در پایان روز و در موقع خستگی شدیدتر می‌شود. این نوع سردرد بیشتر به صورت احساس سنگینی در سر است و افراد مبتلا می‌گویند: "احساس می‌كنم یك دیگ روی سرم گذاشته‌اند" . اهمیت سردرد تنشی در آن است كه ممكن است درد فقط در ناحیه پیشانی و دور چشم ها وجود داشته باشد و به همین دلیل با مشكلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب نظران معتقدند كه سردرد تنشی نوع خاصی از میگرن معمولی می‌باشد. درمان آن نیز مشابه درمان میگرن می‌باشد.

سردرد خوشه‌ای (Cluster headache)
این سردرد بیشتر در مردان سیگاری 30 تا 50 ساله بروز می‌كند. یك بیماری خوش‌خیم است كه بصورت حملات حاد سردرد و درد پشت كره چشم بصورت یكطرفه تظاهر می‌كند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌خیم باعث بیدار شدن فرد از خواب می‌شود. معمولاً در زمان سردرد علائم چشمی یكطرفه نیز در سمت مبتلا وجود دارد به طوری كه چشم مبتلا دچار اشكریزش و قرمزی می‌شود. ممكن است در همان سمت افتادگی پلك ایجاد شود و مردمك چشم موقتاً گشاد شود (یعنی سیاهی چشم در سمت مبتلا بزرگتر به نظر برسد). گاهی آبریزش‌بینی نیز در سمت مبتلا اتفاق می‌افتد. در سردرد خوشه‌ای حمله حاد سردرد حدود یكی دو ساعت طول می‌كشد و عارضه خاصی ایجاد نمی‌كند. معمولاً سردرد خوشه‌ای چندین بار در یك دوره چند هفته‌ای تا چند ماهه تكرار می‌شود و سپس به تدریج بهبود می‌یابد. البته احتمال عود این حملات پس از چند ماه تا چند سال وجود دارد.

التهاب شریان گیجگاهی (Temporal arteritis)
این بیماری اغلب در افراد مسن (بالای 60 سال) اتفاق می‌افتد گرچه این بیماری نادر است اما به علت آنكه می‌تواند منجر به كوری دائمی هر دو چشم شود تشخیص و درمان سریع آن اهمیت زیادی دارد. این بیماری بصورت سردرد، درد و حساسیت ناحیه پیشانی و گیجگاه، خستگی و درد مفصل فك، تب، كاهش وزن، درد منتشر عضلانی و خستگی و بی‌حالی تظاهر می‌كند. در این بیماری واكنش‌های التهابی باعث بسته شدن شریان‌های سر می‌شود. اگر این اتفاق در سرخرگ‌های چشم بیفتد می‌تواند باعث كاهش دید دائمی شود. از دیگر علائم چشمی این بیماری می‌توان به آسیب عصب بینایی، كاهش دید گذرا، دوبینی و فلج عضلات چشمی اشاره كرد. دوره این بیماری یكی دو سال است و پس از این مدت خودبخود برطرف می شود اما در طول دوره بیماری برای جلوگیری از بروز عوارض جدی (مثل نابینایی) لازم است داروهای كورتیكو- استروئیدی بصورت منظم و تحت نظر پزشك استفاده شود. نكته مهم آن است كه در تمام افراد مسن كه به علت انسداد شریان مركزی شبكیه دچار افت دید ناگهانی می‌شوند لازم است بررسی كامل از نظر احتمال وجود این بیماری انجام شود، چون در صورت وجود بیماری احتمال ابتلای چشم مقابل خیلی زیاد است. در صورت تشخیص بیماری گرچه نمی‌توان به برگشت دید در چشم مبتلا كمكی كرد، اما حداقل با تجویز داروهای كورتیكو استروئیدی خوراكی یا تزریقی می توان از ابتلای چشم سالم پیشگیری كرد و فرد را از كوری هر دو چشم نجات داد.

علل ناشایع سردرد همراه با علائم چشمی
تومورهای مغزی: تومورهای مغزی اغلب با افزایش فشار داخل جمجمه باعث ایجاد سردرد نسبتاً شدید دائمی می شوند كه صبح‌ها بدتر است. این سردرد با حركاتی نظیر خم شدن، زور زدن، حبس كردن نفس، سرفه و حركت دادن سر بدتر می شود. سردرد ناشی از تومورهای مغزی معمولاً با استفراغ (گاهی بدون حالت تهوع) همراه است. علائم ناشی از تومورهای مغزی عبارتند از:

 • فلج اعصاب چشم كه باعث انحراف چشم و دوبینی می گردد
 • ورم سرعصب بینایی (كه در معاینه چشم پزشكی قابل مشاهده است)
 • محو شدن گذرای دید
 • تار شدن بخشی از میدان بینایی در یك یا هر دو چشم (در این حالت بررسی میدان بینایی می‌تواند به مشخص شدن محل تومور كمك كند)
 • ندرتاً ایجاد توهمات بینایی
 • ایجاد نابینایی در یك یا هر دو چشم (در موارد تومورهای پیشرفته)

خونریزی مغزی: خونریزی داخل جمجمه علاوه بر ایجاد سردرد شدید ممكن است با فلج عضلات چشم، دوبینی یا خونریزی در شبكیه و زجاجیه همراه باشد. به علاوه گاهی اوقات سكته‌های مغزی باعث ایجاد نقائصی در میدان بینایی می‌شوند كه با بررسی میدان بینایی قابل تشخیص است.

مننژیت: مننژیت یا التهاب پرده‌های مغزی نیز علاوه بر ایجاد سردرد می‌تواند باعث فلج عضلات چشمی و ایجاد انحراف چشم و دوبینی شود. به علاوه مننژیت گاهی باعث ترس از نور و درد در موقع حركات چشم می‌گردد.

سردردهای ناشی از بیماری‌های چشمی

همانطور كه قبلاً ذكر شد بر خلاف تصور عموم مردم، عیوب انكساری معمولاً باعث ایجاد سردرد نمی‌شود؛ اما گروهی دیگر از بیماری‌های چشمی می‌توانند باعث بروز سردرد و بخصوص درد اطراف چشم شوند.

خشكی چشم
خشكی چشم یكی از علت‌های بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در اطراف چشم‌ها است كه معمولاً صبح‌ها بهتر است و در اواخر روز بدتر می‌شود. به علاوه انجام كارهای چشمی مثل مطالعه یا كار با كامپیوتر می‌تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این بیماری شود.

بیماری‌های قرنیه
قرنیه بافت بسیار حساسی است كه تعداد زیادی اعصاب حسی در آن وجود دارد و به همین علت به درد و تحریك واكنش زیادی نشان می‌دهد. (حتماً تجربه كرده‌اید كه حتی ورود یك ذره بسیار ریز گرد و غبار به داخل چشم چقدر باعث درد و ناراحتی می‌شود، در حالیكه با یك قلوه سنگ! در داخل كفشتان ممكن است چند ساعت پیاده روی كنید و عین خیالتان نباشد). طبیعی است كه تحریكات وارد شده به این بافت حساس می تواند درد شدیدی در چشم و اطراف چشم و گاهی در تمام سر ایجاد كند.

مثلاً ورود هر نوع جسم خارجی به داخل چشم- چه مستقیماً به قرنیه بچسبد و چه در پشت پلك گیر بیفتد و باعث خراشیده شدن قرنیه شود- علاوه برایجاد درد و قرمزی و اشكریزش معمولاً باعث سردرد نیز می‌شود. همچنین در افرادی كه به علت جوشكاری یا نگاه كردن طولانی مدت به برف (مثلاً در ورزش اسكی) دچار برق‌زدگی چشم‌ها می‌شوند نیز پوشش خارجی (اپی‌تلیوم) قرنیه آسیب می‌بیند و فرد علاوه بر اشكریزش و درد چشم‌ها دچار سردرد شدید می‌شود. (این نوع سردرد را جوشكاران محترمی كه استفاده از عینك مناسب را مایه كسر‌شأن خود می‌دانند خیلی زیاد تجربه می‌كنند)

از دیگر بیماری‌های قرنیه كه باعث ایجاد سردرد می‌شود زخم قرنیه است. همچنین التهاب قرنیه یا كراتیت نیز می‌تواند باعث سردرد گردد.

یكی از بیماری‌های قرنیه كه عمدتاً باعث سردرد صبحگاهی مكرر می‌شود خراش راجعه قرنیه (Recurrent Corneal Erosion) است. در این بیماری اپیتلیوم قرنیه چسبندگی سستی به بافت‌های زیرین دارد و مستعد كنده شدن است. در این حالت خیلی اوقات وقتی فرد مبتلا به هنگام صبح چشم‌هایش را باز می‌كند بخشی از اپیتلیوم قرنیه كنده می‌شود و علاوه بر سوزش و اشكریزش و درد چشم، سردرد نیز در همان سمت ایجاد می‌شود.

گلوكوم حاد زاویه بسته
این بیماری باعث ایجاد تاری دید، درد چشم و اشكریزش و سردرد شدید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه كامل چشمی (شامل اندازه‌گیری فشار داخل چشم و بررسی ساختمان زاویه اتاق قدامی) امكانپذیر است. تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد چون می‌تواند منجر به كاهش دید دائمی شود.

التهاب داخل چشمی(Uveitis)
التهاب داخل چشمی (یوئیت) می‌تواند علاوه بر درد چشم، سردرد نیز ایجاد كند. البته در مواردی كه یوئیت قسمت‌های قدامی چشم مثلاً عنبیه را درگیر كرده باشد احتمال ایجاد سردرد بیشتر است.

التهاب صلبیه (Scleritis)
التهاب صلبیه می‌تواند باعث درد شدید چشم و سردرد شود. نكته قابل توجه آن است كه اگر التهاب صلبیه در بخش‌های خلفی كرده چشم اتفاق بیفتد ممكن است در ظاهر چشم تغییر خاصی ایجاد نكند اما باعث ایجاد سردرد شدید در ناحیه پشت چشم شود. تشخیص این بیماری از دو جهت مهم است: اول آنكه این بیماری در خیلی از موارد با بیماری‌های جدی‌تر همراه است كه در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند حتی حیات فرد را تهدید كند. دوم آنكه این بیماری می‌تواند منجر به آسیب جدی حتی سوراخ شدن چشم گردد.

بیماری‌های حدقه چشم
وجود التهاب یا تومور در ناحیه پشت چشم و در داخل حدقه چشم می‌تواند باعث بروز سردرد شود.

التهاب عصب بینایی
التهاب عصب بینایی علاوه بر آنكه باعث تاری دید می‌شود می تواند با درد چشم و سردرد (بویژه در ناحیه پشت چشم) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بینایی معمولاً حركت دادن چشم باعث بدتر شدن درد می‌گردد.

زونای چشمی
این عارضه یك بیماری ویروسی است كه بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق می‌افتد. علامت مشخصه زونا بروز ثبورات ریز پوستی بصورت آبدانه‌های كوچك در یك زمینه ارغوانی و بنفش است كه با درد شدید همراه است. معمولاً درد یكی دو روز قبل از ظاهر شدن ثبورات جلدی شروع می‌شود و تا مدتی پس از بروز دانه‌ها ادامه پیدا می‌كند. البته در بعضی افراد ممكن است درد ناشی از زونا حالت مزمن پیدا كند و تا ماه‌ها پس از بیماری فرد احساس درد داشته باشد در صورتیكه زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست اطراف چشم، بافت‌های داخل چشم را نیز درگیر كرده باشد التهاب داخل چشمی (یووئیت) نیز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا می‌گردد.

حالات متفرقه
دردهای صورت: گاهی اوقات دردهای ناحیه صورت ممكن است با درد چشم اشتباه شود. مثلاً درگیری اعصاب حسی صورت، بیماری های سینوس ها و ناراحتی دندان ها و فك فوقانی گاهی ممكن است با درد چشم اشتباه شود.

دردهای تیر كشنده: گاهی فرد احساس می‌كند كه چشمش تیر می كشد. این حالت معمولاً چند ثانیه طول می كشد و به سرعت از بین می‌رود. اگر این حالت زیاد تكرار نشود و مدت آن كوتاه باشد معمولاً علت خاصی نداشته و نیاز به بررسی و درمان ندارد؛ اما در صورتی كه این حالت مرتباً تكرار شود یا با مشكلات چشمی یا عوارض عصبی دیگری همراه باشد ممكن است ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب حسی توسط توده‌های عروقی یا تومورها باشد كه در این حالت بررسی برای یافتن علت عاضه و درصورت امكان درمان آن ضروری است.

نور هراسی (Photophobia): نور هراسی یا ترس از نور نوعی احساس مرتبط با درد است كه در برخی از حالت‌های چشمی رخ می دهد. در این حالت فرد احساس می‌كند كه با نگاه كردن به نور دچار درد می‌شود به همین دلیل تمایل دارد كه پلك‌ها را در حالت نیمه بسته نگه دارد و در محیط نیمه تاریك قرار بگیرد. شایعترین علت‌های نور هراسی بیماری‌های قرنیه و التهاب‌های داخل چشمی (یووئیت) است. گاهی بیماری‌های دیگر مثل میگرن، مننژیت و و خونریزی داخل جمجمه نیز می‌توانند نور هراسی ایجد كنند.

سردردهای ناشی از آفتاب: وقتی كسی در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد مردمك چشم‌ها تنگ می‌شود و فرد ناخودآگاه پلك‌ها را تا جایی كه امكان دارد تنگ می‌كند تا مقدار نور ورودی به چشم را محدود كند. انقباض مداوم مردمك و عضلات پلك می‌تواند باعث ایجاد سردرد (بخصوص در ناحیه پیشانی) شود. اگر همیشه پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار سردرد می شوید شاید استفاده از عینك آفتابی و كلاه لبه دار بتواند به رفع سردردتان كمك كند.

سردرد ناشی از قطره‌های چشمی: بطور كلی مصرف قطره‌های چشمی می‌تواند باعث سوزش و ناراحتی خفیف در اطراف چشم‌ها شود؛ اما قطره پیلوكارپین كه در برخی از بیماران مبتلا به گلوكوم مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه جلوی سر و بخصوص درد ابروها شود. البته معمولاً پس از چند بار مصرف قطره شدت درد كمتر می‌شود و فرد با دارو سازگار می‌شود. اما به هر حال در صورت ایجاد سردرد مقاوم یا درد مقاوم ابرو لازم است این قطره قطع و یا با داروی دیگری جایگزین شود.

نظرات
ارسال نظر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
img